„Uczyniwszy na wieki wybór, w każdej chwili wybierać muszę” – Jerzy Liebert 

W życiu każdego człowieka są sytuacje, kiedy musi dokonywać wyboru. Tak naprawdę to dokonujemy takich wyborów codziennie. Od tych najmniej znaczących po te, które mogą odmienić nasze życie. Zastanawiałam się nad tym, dlaczego ludzie tak często podejmują decyzje pod wpływem chwili, impulsu? Zwłaszcza jeśli chodzi o wybory dotyczącego naszego życia czy naszej przyszłości. Nie mogę tutaj pominąć też wyborów między dobrem a złem, bo takie też wybory dokonujemy. Widzimy więc, że każdy nasz dzień nie jest pozbawiony wyborów. Im człowiek jest dojrzalszy tym bardziej potrafi zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji, czy potrafi przewidzieć konsekwencje swojego wyboru. Jednak nie zawsze jesteśmy na tyle dojrzali. Czasami musimy dokonać najważniejszego w życiu wyboru mając zaledwie kilkanaście lat. Tak też było w sytuacji bohaterki książki, którą ostatnio przeczytałam. Powieść Roberta Whitlow, pt.: „Wybór”. Autor opisuje historię młodziutkiej dziewczyny Sandy, która zachodzi w ciążę. Dziewczyna ma zaledwie 17 lat. Jakąkolwiek przyjdzie jej podjąć decyzję musi się liczyć z konsekwencjami w przyszłości. Nastolatka chodząca jeszcze do szkoły, z perspektywą studiów dowiaduje się, że jest w ciąży. Przedstawione są jej różne drogi wyjścia: od urodzenia i wychowania dziecka, po aborcję czy oddanie dziecka do adopcji. Co wybierze? Tego nie zdradzę, bo zachęcam Was do lektury tej książki. Książka jest podzielona na 2 części. Pierwsza to czas, w którym musi dokonać wyboru a druga część to 34 lata później. Sandy zostaje nauczycielką w szkole średniej i musi się zmierzyć z przeszłością. 

Niech zachętą do lektury tej książki będą słowa samego autora:

„Ofiara, jaką składa kobieta, wydając na świat dziecko jest niezmierzona. Jednym z głównych celów, jakie stawiałem przed sobą, pisząc „Wybór”, było uhonorowanie wszystkich matek. Dla ruchu proaborcyjnego słowo „wybór” jest hasłem oznaczającym prawo kobiety do przerwania ciąży, akceptowalną formą świadomego macierzyństwa. Chciałem jednak pokazać, że to samo słowo może odnosić się do podejmowanej przez kobietę decyzji o nieprzerywaniu ciąży. Służenie swoim życiem innym – na wielkie i małe sposoby – jest najgłębszym sensem życia Chrystusa. Jezus powiedział: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13)”. (cyt. z książki, str. 504).

Papież Franciszek w przemówieniu do uczestników sesji plenarnej Kongregacji Nauki Wiary powiedział, „życie ludzkie, od poczęcia do jego naturalnego kresu posiada godność, która czyni je nienaruszalnym” stąd nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości jaką decyzję podjęła główna bohaterka tej książki. Jednak była ona okraszona łzami a później konsekwencjami, z którymi przyszło jej się zmierzyć. Zachęcam do lektury.

Książka została wydana przez Wydawnictwo WAM.