To wielka radość dla całego Kościoła, że osoba, Matki Elżbiety Róży Czackiej 12 września została włączona w poczet Świętych i Błogosławionych. Warto byśmy zapoznali się z nową Błogosławioną, która, kiedy się ją bliżej pozna ma bardzo wiele wspólnych cech z naszym Bł. Luigim Novarese, Apostołem Chorych.

Chciałabym polecić Wam wybrane pozycje książkowe, gdyż nie tylko warto poznać samą Błogosławioną, jej życie i dzieła, ale również powinniśmy zapoznać się z jej duchowością, życiem wiary i niesamowitą intuicją w służbie na rzecz osób niewidomych. 

„Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę, doświadczam uczucia, jakbym zyskał nowego przyjaciela”. Johann Wolfgang Goethe

Niech książki, o których chcę Wam opowiedzieć, staną się Waszymi przyjaciółmi w nadchodzącym jesienno-zimowym czasie.

1. „Matka Elżbieta Róża Czacka”. Życie, duchowość i modlitwy – Dorota Mazur OV

W pierwszej części poznajemy historię Róży Czackiej, która miała problemy zdrowotne ze wzrokiem od dzieciństwa i w wieku 22 lat całkowicie traci wzrok. Pochodzi z hrabiowskiej rodziny. Po utracie wzroku jeździ po Europie, by nauczyć się nowych form pomocy osobom niewidomym i po powrocie do Polski zakłada Towarzystwo Ociemniałych. W 1918 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża a w 1922 roku rozpoczęła budowę Zakładu dla Niewidomych w Laskach. To tylko skrót życia, o którym możecie przeczytać w książce. Następnie mamy część dotyczącą duchowości Matki Czackiej, z której dowiadujemy się o wartości cierpienia w przesłaniu Matki. „Utrata wzroku pozwoliła Matce odkryć niezwykle ważną prawdę, mianowicie cierpienie przezywane w więzi z Chrystusem, włączanie swego krzyża w Jego krzyż, daje moc duchowa, otwiera na miłość, wyrywa z samotności” (str.41) 

Ostatnia część to modlitwy, m.in. rozważania różańcowe z Matką Różą jak i Droga Krzyżowa, również z jej myślami. Książka jest niezwykle bogata w treści i szczególnie części związane z duchowością jak i modlitwami mogą posłużyć każdemu do ubogacenia wewnętrznego.

2. „Niewidoma Matka niewidomych” – s. Radosława Podgórska FSK

Niesamowicie bogata w treści książka napisana przez współsiostrę ze Zgromadzenia. Od samego początku czuć ducha tej książki i można poznać, że napisała ją osoba, która bardzo mocno jest związana ze wspólnotą jak i z samą Matką poprzez posługiwanie w tym samym Zgromadzeniu. Tak jak w większości pozycji, które ukazały się ostatnio na rynku wydawniczym tak i tutaj na wstępie opisane jest życie Matki Róży, choć wydaje mi się, że jest więcej szczegółów. Książka podzielona jest na 3 części: życie i działalność, niektóre cechy duchowości i 3 część to mowa Prymasa Wyszyńskiego wygłoszona na pogrzebie Matki Czackiej. Całość zakończona różnymi modlitwami Matki Róży.

3. „Trwająca obecność„. Matka Elżbieta Czacka i jej dzieło. S. Rut Wosiek FSK

Całość książeczki oparta na wielu myślach Matki Czackiej. Napisana również przez siostrę ze Zgromadzenia i już na samym wstępie autorka nakierowuje nas na to, że cała koncepcja dzieła Matki Róży jest po prostu głęboko teologiczna. Sama Matka mówiła: „Dzieło to z Boga i jest dla Boga – innej racji bytu nie ma” – te słowa znajdujemy już na 3 stronie książki. Cała książeczka zawiera bardzo wiele fotografii zarówno z życia Matki jak i później Zgromadzenia.

4. Album „Błogosławiona Siostra Elżbieta Róża Czacka. Niewidoma Matka niewidomych”. 

Bogato ilustrowany album z fotografiami Matki Róży wydany specjalnie na okazję beatyfikacji Matki. Oprócz zdjęć znajdziemy tam liczne treści dotyczące życia i działania Matki Czackiej. Wydana przy współpracy Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, gdyż wiele z tych fotografii pochodzi z archiwum Zgromadzenia. 

5. „Róża”. Opowieść sceniczna dla dzieci o Matce Elżbiecie Róży Czackiej z odwołaniem do jej własnych słów. Szymon Sławiński

Nakładem wydawnictwa Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża ukazała się książka „Róża” autorstwa Szymona Sławińskiego. To opowieść o Matce Elżbiecie Róży Czackiej przeznaczona dla młodzieży szkolnej z pięknymi ilustracjami Weroniki Żurowskiej. 

„Róża” to to opowieść o Matce Elżbiecie Róży Czackiej, założycielce Dzieła Lasek. Książka opowiada o jej młodych latach, które poznajemy z perspektywy jednej ze współczesnych wychowanek internatu, Zuzi. Losy bohaterek w przedziwny sposób krzyżują się. Tą historię znajdziecie w tej książce i z pewnością dzieci zwłaszcza od lat 7 nie będą się nudzić a zaciekawieniem poznają życie nowej Błogosławionej.

6. „O Hrabiance Róży Czackiej”. Napisała i narysowała siostra Miriam Isakowicz z Lasek

To wyjątkowa historia niezwykłej osoby błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej. Opowieść ta jest co prawda skierowana do dzieci, ale sądzę, że także dorośli znajdą w niej coś dla siebie. Super ilustracje, wszystko pisane wierszem, który się rymuje. Już samo spojrzenie na okładkę wywołuje uśmiech na twarzy. Polecam tę książkę jako prezent dla dzieci. Przyznam się, że sama sprezentowałam ją mojej siostrzenicy – 9 letniej Hani. 

Jarosław Iwaszkiewicz tak pisał:

„Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś”. Sama prawda. 

Poznawanie życia innych osób, zwłaszcza świętych i błogosławionych poprzez lekturę napisanych o nich książek pomaga nam w rozwijaniu siebie, naszego intelektu, naszego ducha a także ma niesamowity wpływ na to jak żyjemy i na kim wzorujemy nasze życie. Wiadomo, że jedynym, najważniejszym wzorem dla nas jest Bóg, ale też po to Pan Bóg nas stwarza, abyśmy byli autentycznymi Jego świadkami dla innych, abyśmy się rozwijali nie tylko duchowo, ale też intelektualnie. Dlatego tak ważne jest byśmy sięgali po książki, aby najpierw ubogacić siebie a następnie ubogacać innych naszym autentycznym świadectwem życia z Bogiem, naszą zdobytą wiedzą i zachęcali innych do tego, by sięgali po książki, bo warto, bo życie staje się wtedy o wiele bogatsze.

(art. ukaże się w najnowszym nr Kotwicy)